MinFinTech

​​Konkurs MinFinTech otwarty. MF wybierze najlepszych programistów IT i CS.

 

Premier Mateusz Morawiecki otworzył drugi etap konkursu Ministerstwa Finansów „MinFinTech” (Warszawa, 14-15 listopada 2017 r.).
Młodzi programiści mają miesiąc na stworzenie oprogramowania identyfikującego międzynarodowych oszustów VAT.
W programie nie brakowało spotkań, dyskusji i warsztatów z udziałem przedstawicieli resortu finansów.
Na laureatów konkursu czeka 150 tys. zł oraz propozycja pracy w spółce Aplikacje Krytyczne, gdzie pomogą Ministerstwu Finansów w zwalczaniu przestępczości podatkowej. Najlepszych poznamy już w grudniu.
„Uszczelnianie podatków to nie tylko legislacja i kontrole. To przede wszystkim analiza ogromnych wolumenów danych, analityka big data dużo bardziej zaawansowana niż w jakiejkolwiek firmie komercyjnej” tymi słowami wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przywitał uczestników drugiego etapu „MinFinTech”, czyli konkursu programistycznego zorganizowanego przez Ministerstwo Finansów, Krajową Administrację Skarbową i spółkę Aplikacje Krytyczne. Informatyczna rywalizacja ma wyłonić najlepszych specjalistów z sektora IT i CS, którzy będą mieli szansę dołączyć do zespołu analityków i programistów, na co dzień zwalczających wyłudzenia VAT (czyli tzw. Vatmanów).

„Jestem zbudowany jakością waszej pracy. Jesteście niezwykle sprawni w tym co robicie i my też taką sprawność chcemy mieć u siebie. Wasze pomysły, waszą innowacyjność, najnowocześniejsze rozwiązania – jesteście w stanie nam to zaoferować” – powiedział podsekretarz stanu w MF Paweł Gruza.
Rywalizacja przeniosła się do Warszawy


Pierwszy etap konkursu miał miejsce podczas maratonu programowania, czyli hackathonu HackYeah, który odbył się w dniach 28-29 października 2017 r. w krakowskiej Tauron Arenie. Tym razem uczestnicy gościli w gmachu Ministerstwa Finansów, gdzie mieli okazję rozmawiać z urzędnikami, którzy na co dzień zmagają się z mafiami vatowskimi i próbami wyłudzeń podatków. Do dyspozycji programistów byli m.in. dyrektorzy: Maciej Kędzierski z Departamentu Informacji Finansowej, Norbert Sewruk z Biura Informacji Wewnętrznej, Jacek Góra z Departamentu Kontroli i Analiz Ekonomicznych, Wojciech Śliż z Departamentu Podatku od Towaru i Usług oraz Zbigniew Wiliński z Departamentu Poboru Podatków.
Z programistami rozmawiali również członkowie zarządu spółki Aplikacje Krytyczne, która dostarcza Ministerstwu Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej narzędzia informatyczne pozwalające na szybkie identyfikowanie podatkowych oszustów. Prezes spółki Piotr Towarek podkreślił, że „szybkość i zwinność technologiczna jest bardzo istotna z punktu widzenia walki z oszustami podatkowymi.” Pasjonaci programowania dopytywali m.in. o biznesową i techniczną stronę konkursu, ale najważniejszym tematem spotkania było praktyczne zastosowanie zawansowanej analityki do walki z wyłudzeniami państwowych pieniędzy.

 

Uczestnicy konkursu otrzymali dwa zadania. Tym razem przygotują oprogramowanie identyfikujące międzynarodowe sieci powiązań biznesowych, wykorzystywane do fikcyjnego obrotu towarami i wyłudzeń zwrotu podatku przy pomocy karuzel VAT. Na autorów najlepszych rozwiązań czekają nagrody w wysokości 35 tys. złotych. Zdobywcy drugiego miejsca otrzymają 25 tys. zł, a trzeciego – 15 tys. zł. Każde zadanie będzie oceniane i nagradzane osobno – pula nagród to aż 150.000 zł.
Laureatów konkursu „MinFinTech” poznamy w grudniu. Najlepsi otrzymają propozycję pracy w spółce Aplikacje Krytyczne, gdzie tworzyć będą oprogramowanie służąc walce z podatkowymi oszustami. Ogłoszenie wyników konkursu i rozdanie nagród nastąpi do 20 grudnia 2017.